The USB-C to C 2.0 Male to Male Cable is the perfect solution for connecting two standard USB-C enabled devices or accessories for charging and data transfer.
Ensure that a USB-C equipped laptop, smartphone, or tablet is fully charged and ready to go with the 5A charging output, while simultaneously transferring photos, music, or data at speeds up to 480 Mbps.
The USB-C connector has a symmetrical design which is identical on both sides, so no more worrying about whether it's upside-down or right-side-up. It will plug in the first time, every time-while preventing damage to the connector port.
- Data transfer cable allows easy device connection and supports quick, accurate data transmission for efficient and dependable performance
- Provides USB connector for secure and versatile connectivity, ensuring smooth integration across supported devices
- Gold-flash connector plating enhances durability and maintains smooth performance for consistent signal transmission and long-term usability
- Reversible feature designed for convenience and ease of use, ensuring smooth operation and improved functionality across supported devices
- Provides full compatibility with smartphones, supporting reliable connections and consistent operation across various setups
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 4.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.37 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Type | USB |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| American Wire Gauge | 30 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |





