The USB-C to C 2.0 Male to Male Cable is the perfect solution for connecting two standard USB-C enabled devices or accessories for charging and data transfer.
Ensure that a USB-C equipped laptop, smartphone, or tablet is fully charged and ready to go with the 5A charging output, while simultaneously transferring photos, music, or data at speeds up to 480 Mbps.
The USB-C connector has a symmetrical design which is identical on both sides, so no more worrying about whether it's upside-down or right-side-up. It will plug in the first time, every time-while preventing damage to the connector port.
- Makes transferring data effortless and secure, providing dependable speed and consistent functionality for all supported devices
- Provides USB connector for secure and versatile connectivity, ensuring smooth integration across supported devices
- Reversible feature designed for convenience and ease of use, ensuring smooth operation and improved functionality across supported devices
- Features USB 2.0 Type C - Male connector, enabling secure and efficient connection with a smartphone for smooth functionality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 4.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.37 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Type | USB |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| American Wire Gauge | 30 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |





