The Mini DisplayPort to HDMI adapter cable is an ideal solution for a conference room or huddle space by connecting a tablet, laptop computer, or another source device with a Mini DisplayPort or Thunderbolt 2 output to a projector, monitor, or HDTV which accepts an HDMI input. This adapter cable is a perfect accessory for Microsoft® Surface® products and other leading laptops.
This adapter cable carries a digital audio/video signal for a convenient, single cable solution that delivers audio and video to a presentation.
Supporting resolutions up to 1080p at 60Hz with a simple plug and play allows this adapter cable to meet the requirements for high performance applications.
- C2G Lifetime Warranty
- Video Adapter/Audio Video Adapter
- Mini DP to HMDI Adapter Cable
- Mini DisplayPort to HDMI Adapter Cable
- Mini DP to HDMI Cable
- 6 foot Mini DisplayPort to HDMI Cable/6'' Mini DisplayPort to HDMI Cable
- Mini DisplayPort to HDMI Cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 1920 x 1080 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.75" |
| Shipping Width | 6.25" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.67 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Type | HDMI/Mini DisplayPort |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video |
| Connector on First End Details | Error-dirty-data |
| Connector Type on Second End | Mini DisplayPort Digital Audio/Video |
| Connector on Second End Details | Error-dirty-data |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |





