Connect the Mini DisplayPort output of a computer to the Mini DisplayPort input of a computer monitor and support a digital audio/video connection at a 4K (4096 x 2160 at 30Hz) resolution. This cable is a perfect accessory for Microsoft® Surface® products and other leading laptops.
- Provides robust audio and video support for uninterrupted playback, combining durability with high-quality signal transmission
- Offers Mini DisplayPort connector setup for dependable multimedia connections, enabling efficient compatibility with various device types
- Fully compatible with audio/video devices, enabling seamless integration and reliable connectivity for consistent performance during every use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 6.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.27 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Type | Mini DisplayPort |
| Connector Type on First End | Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
C2G 6ft Mini DisplayPort Cable - Mini DP Cable - 4K 30Hz - White - M/M - 6 ft Mini DisplayPort A/V Cable for Audio/Video Device, Computer, Monitor, Notebook, Tablet - First End: Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male - Second End: Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male - Supports up to 4096 x 2160 - Black
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





