Plug in our power cord extension cord to make your work environment more flexible and efficient. The female connector plugs directly into device, and the male connector plugs into an existing cable. This heavy duty 16 AWG cord features a fully molded design for maximum durability and long life. Compatible for monitors, scanners, printers, and other devices that use a 3-pin shroud power connector.
- C13 IEC to C14 IEC
- C2G Lifetime Warranty
- 3-pin shroud power connector
- SJT-Rated Jacket
- 250V
- 16AWG
- TAA Compliant
- 6 Foot Computer Power Extension Cord
- 6' Monitor Power Extension Cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 13 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 6 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C14 Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
C2G 6ft Computer Power Extension Cord - 16 AWG - 250 Volt - For Computer, Printer, Monitor, Scanner - 250 V AC / 13 A - Black - 6 ft Cord Length
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







