The USB-C to C 3.1 Male to Male Cable is the perfect solution for connecting two standard USB-C enabled devices or accessories for charging and data transfer. This cable is a perfect accessory for Apple, Microsoft Surface, and other leading laptops and tablets. Supports all 'Alt' mode features outputting full DisplayPort, including multi-streaming.
Ensure that a USB-C equipped laptop, smartphone, or tablet is fully charged and ready to go with the 3A charging output, while simultaneously transferring photos, music, or data at speeds up to 5 Gbps.
The USB-C connector has a symmetrical design which is identical on both sides, so no more worrying about whether it's upside-down or right-side-up. It will plug in the first time, every time-while preventing damage to the connector port.
- Reversible, symmetrical USB-C connector
- Data transfer speeds up to 5 Gbps
- 3A charging output
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 4.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.73 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3 ft |
| Cable Type | USB-C |
| Connector Type on First End | USB 3.1 Type C - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.1 Type C - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.1 Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 3.1 Type C - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| American Wire Gauge | 32 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |





