C2G (formerly Cables To Go), a division of Lastar, Inc., is an industry leader in high performance cabling and connectivity solutions. Founded in 1984, the company provides end-to-end connectivity solutions serving a variety of markets - including hospitality, education, healthcare, corporate, home theater and digital signage. C2G also delivers customized connectivity products and solutions renowned for superior quality, value, and innovation using premium components and the latest technologies to maximize cable performance and ensure compliance with industry specifications for each cable and its designated application.
- Provides a simple and efficient way to connect multiple devices within your business network, ensuring smooth communication and reliable data transfer
- Features fiber optic cable type to deliver high-bandwidth data transmission with minimal signal loss, ensuring optimal performance in network setups
| Brand | |
|---|---|
| Brand | C2G |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Crossover Supported | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker QTS | 0.436 |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 49 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 80 W |
| Tweeter Driver Material | Silk Dome |
| Woofer Driver Material | Cone |
| Crossover Type | 2-way |
| Sensitivity | 89 dB |
| PMPO Output Power | 160 W |
| Tweeter Driver Size | 0.79" |
| Woofer Driver Size | 8" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Speaker Diameter | 11.06" |
| Form Factor | In-ceiling |
| Mounting Depth | 3.62" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 9/125 µm |
| Cable Length | 98.43 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Single-mode |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | LC Network - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |























