Connect to cell phones, GPS systems, PDAs, OTG devices and digital cameras by using the micro-USB connection on your computer or other USB device. The micro-USB connector is smaller and thinner than the previous USB Mini-b standard while offering better performance. Its small right angle form factor is ideal for today's compact portable devices while easily transferring data or charging your device at a transfer speed up to 480 Mbps. This cable is compliant with USB 2.0 specifications and the On-The-Go supplement.
- Makes transferring data effortless and secure, providing dependable speed and consistent functionality for all supported devices
- Features USB connector configuration for universal data transfer and charging, enabling seamless integration across a wide range of devices
- Right-angled Connector feature enhances usability and operational efficiency, providing reliable performance and simplifying everyday connectivity tasks
- Features Micro USB 2.0 Type B - Male connector, permitting you to establish a secure link with a PDA for dependable functionality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.25" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.30 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Cable Type | USB |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Micro USB 2.0 Type B - Male |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







