Extend the length of your current power cable for monitors, scanners, printers, and other devices that use a 3-pin shroud power connector
Plug in our power cord extension cord to make your work environment more flexible and efficient. The female connector plugs directly into device, and the male connector plugs into an existing cable. This heavy duty 16 AWG cord features a fully molded design for maximum durability and long life. Compatible for monitors, scanners, printers, and other devices that use a 3-pin shroud power connector.
- C13 IEC to C14 IEC
- C2G Lifetime Warranty
- 3-pin shroud power connector
- SJT-Rated Jacket
- 250V
- 16AWG
- TAA Compliant
- 2' Monitor Power Extension Cable
- 2 Foot Computer Power Extension Cord
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 13 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 2 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C14 Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
C2G 2ft 16 AWG 250 Volt Computer Power Extension Cord (IEC320C14 to IEC320C13) - For Computer, Printer, Monitor, Scanner - 250 V AC / 13 A - Black - 2 ft Cord Length - IEC 60320 C14 / IEC 60320 C13
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







