This OM3 Duplex Multimode Fiber Optic Cable is ideal for connecting 10GBase-SR, 10GBase-LRM, SFP+ and QSFP+ tranceivers for 10 gigabit network connections. This cable provides backward compatibility with existing 50/125 equipment and the performance headroom required to support LED and VCSEL laser light sources, and 10 gigabit ethernet applications.
- Connector 1: (1) LC Male Connector 2: (1) LC Male
- Lifetime Warranty
- Backward compatible with existing 50/125 equipment
- Designed for 10Gbase-SR and LRM applications
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1" |
| Shipping Width | 7.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 7.04 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 50/125 µm |
| Cable Length | 82.02 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | LC Network - Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







