Enables data transmission up to 10 times faster than an ordinary phone cable when connecting telephones, answering machines, and fax machines. Ultra-flexible jacket makes cable installation easy. 24k gold-plated connectors provide corrosion resistance for maximum conductivity. Snagless, molded connector enables increased flexibility and durability for effective strain relief.
Foil double-shielding with the braid shield reduce interference while the twisted-pair construction minimizes crosstalk for high speed, error-free data transfer.
- Network cable provides secure access to networked data, ensuring swift and dependable connectivity for consistent system performance
- Molded feature ensures dependable operation and improved usability, delivering consistent performance for everyday connectivity needs
- RJ-11 - Male enables stable connection with modems, supporting consistent signal transmission and network access
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.25" |
| Shipping Width | 6.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 10.08 oz |
| Appearance | |
|---|---|
| Boot Type | Snagless |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 25 ft |
| Connector Type on First End | RJ-11 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-11 - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-11 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-11 - Male |
| Jacket Type | LSZH |







