Audio installations in educational and commercial settings often require in-wall rated cable. Our CMG-rated line was specifically engineered to meet this requirement while overcoming common challenges faced by installers in these environments. Low-Profile connectors (1.41in total depth) save valuable space in the gang box.
This cable is constructed from 22 AWG twisted pair wire and drain wire. The entire cable is foil shielded to ensure signal integrity.
CMG rated cables meet many NEC requirements for Communications Cables General Purpose In Wall Use. Our cables meet the following ratings: CMG, FT4, CM, CL3, CL2, CMX, CL3X, and CL2X.
Always check with your local authority on building requirements to verify cable requirements before beginning any installation.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Can withstand a maximum weight of 110 lb
- Supports the screen size of 75"
- Built with steel product material to offer usage dependabilty and durability, ensuring prolonged use
- Full Motion feature for maximum efficiency and convenience
- Concrete application/usage for maximum productivity with convenience and optimal results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 75" |
| Minimum Screen Size Supported | 42" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 110 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Mount Surface | Wood |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 10° |
| Maximum Swivel Angle | 60° |
| Minimum Swivel Angle | -60° |
| Maximum Rotate Angle | 5° |
| Minimum Rotate Angle | -5° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Extendable |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 25 ft |
| Connector Type on First End | Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector on First End Details | Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector Type on Second End | Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| UL Listed | No |