Connect storage area network (SAN) devices, hard drives, or other SAS interface devices with this SFF-8644 to SFF-8644 Mini-SAS cable HD. This cable is designed to meet the rigors of the next generation high-performance networks, servers, workstations and desktops, supporting data transfer rates of up to 12 Gbps. Each cable is engineered to utilize the optimal wire gauge and constructed of silver plated solid copper to carry full bandwidth over the entire length of the cable. The focus on quality and performance ensures that the 12Gbps data transfer speed is available to each storage device.
- Makes transferring data effortless and secure, providing dependable speed and consistent functionality for all supported devices
- Features Mini-SAS HD cable type tailored to meet precise connectivity needs while maintaining operational efficiency and productivity
- Features SFF-8644 Mini-SAS HD connector to simplify connection with a storage device, ensuring quick setup and accurate functionality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 7.75" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.38 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 12 Gbit/s |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.28 ft |
| Cable Type | Mini-SAS HD |
| Connector Type on First End | SFF-8644 Mini-SAS HD |
| Connector on First End Details | 1 x SFF-8644 Mini-SAS HD |
| Connector Type on Second End | SFF-8644 Mini-SAS HD |
| Contact Plating | Gold |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 28 AWG |