Connect storage area network (SAN) devices, hard drives, or other SAS interface devices with this SFF-8644 Mini-SAS HD cable to SFF-8088 Mini-SAS cable. This cable is designed to meet the rigors of the next generation high-performance networks, servers, workstations and desktops, supporting data transfer rates of up to 12 Gbps. Each cable is engineered to utilize the optimal wire gauge and constructed of silver plated solid copper to carry full bandwidth over the entire length of the cable. The focus on quality and performance ensures that the 12Gbps data transfer speed is available to each storage device.
- Data transfer cable allows easy device connection and supports quick, accurate data transmission for efficient and dependable performance
- Features Mini-SAS HD cable type engineered for stable performance and optimized connectivity across multiple supported devices
- Features SFF-8088 Mini-SAS connector, permitting you to establish a connection with a hard drive while maintaining consistent functionality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 8.25" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.98 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 12 Gbit/s |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.28 ft |
| Cable Type | Mini-SAS HD |
| Connector Type on First End | SFF-8644 Mini-SAS HD |
| Connector on First End Details | 1 x SFF-8644 Mini-SAS HD |
| Connector Type on Second End | SFF-8088 Mini-SAS |
| Contact Plating | Gold |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 28 AWG |