C2G (formerly Cables To Go), a division of Lastar, Inc., is an industry leader in high performance cabling and connectivity solutions. Founded in 1984, the company provides end-to-end connectivity solutions serving a variety of markets - including hospitality, education, healthcare, corporate, home theater and digital signage. C2G also delivers customized connectivity products and solutions renowned for superior quality, value, and innovation using premium components and the latest technologies to maximize cable performance and ensure compliance with industry specifications for each cable and its designated application.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Features 1:1 aspect ratio
- 144" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 144" screen width for convenient viewing with better dependability
- 203" massive screen for venues such as auditoriums and theaters
- With longer life, the glass beaded screen fabric showcases bright images
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Ceiling mount projection screen provides maximum flexibility for changing room layouts
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 203" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Viewing Angle | 30° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 144" |
| Screen Height | 144" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Glass Beaded |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

