The USB-C Male to USB-A Male Cable - USB 2.0 (480Mbps) is ideal for connecting any standard USB-C enabled device to a USB-A device or accessory for charging and data transfer.
Ensure that a USB-C equipped smartphone or tablet has a full charge and ready to go from the 500mA charging output while simultaneously transferring photos, music, or data at speeds up to 480Mbps. Backward compatible with previous USB specifications and devices.
The symmetrical design of the USB-C connector is identical on both sides, so it does not matter if you plug it in upside-down or right-side-up. It will plug in the first time, every time, while preventing damage to the connector port. There is no need to worry about software or drivers to install. The plug-and-play feature makes it simple to connect and start using right awa
- Allows easy connection between devices and helps transfer data quickly with accuracy
- Features USB/USB-C cable type to better accommodate your precise requirements with maximum productivity
- Charging feature for better usability and increased efficiency
- Smartphone device supported for better reliance and optimal performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 10.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 1.50 ft |
| Cable Type | USB/USB-C |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Insulation Color | White |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |



