This adapter cable is an ideal solution for connecting the DisplayPort output of a laptop to a monitor which accepts a DVI-D input. This cable carries an analog video signal, supports up to a 1920 x 1200 resolution, and meets the requirements of high performance applications.
- Carries a digital video signal
- Directly connect a DisplayPort output to a Single Link DVI-D input
- Supports resolutions up to 1920 x 1200
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.13" |
| Shipping Width | 7.25" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 15 ft |
| Cable Type | DisplayPort/DVI-D |
| Connector Type on First End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Jacket Type | Standard Non-rated |
| American Wire Gauge | 30 AWG |
C2G 15ft DisplayPort to DVI-D Adapter Cable - M/M - 15 ft DisplayPort/DVI-D Video Cable for Video Device, Notebook, Computer, Monitor - First End: 1 x DisplayPort Male Digital Video - Second End: 1 x DVI-D Male Digital Video - Supports up to 1920 x 1200 - Black
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





