This cable is perfect for fast Ethernet and Gigabit computer networks that require bandwidth-intensive voice, data, or video distribution applications. Meets all Cat6 TIA/EIA standards, and drastically reduces both impedance and structural return loss (SRL). Each of the individual pairs is bonded together to help maintain the twist-spacing throughout the line right up to the termination point. Constructed from high quality copper cable, this design minimizes Near-End Crosstalk (NEXT) levels. The molded, snagless boot prevents unwanted cable snags during installation and provides extra strain relief. Available in a variety of colors to easily color-code your network installation.
- Experience a simpler way to connect devices with the entire business network
- Features Category 6 cable type for optimal performance and better dependability
- Non-booted feature for your convenience and ease of usage
- Fully compatible with computers
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1" |
| Shipping Width | 5.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.32 oz |
| Appearance | |
|---|---|
| Boot Type | Snagless |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 15 ft |
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Shielding | No |



