This cable is specifically designed to provide quality signal transfer for mono audio and data transfer applications. It features two 27 AWG oxygen-free copper conductors, a drain wire, an aluminum foil shield to prevent unwanted EMI/RFI interference, and fully molded, gold-plated connectors providing strain relief for a quality connection.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- The display area of the screen lets you enjoy images and video in 1:1 format
- 126" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 168" screen width for convenient viewing with better dependability
- 211" large diagonal image size that provides an optimal viewing experience
- With longer life, the glass beaded screen fabric showcases bright images
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Ceiling mount projection screen makes viewing while lying down easier and more convenient
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 211" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Viewing Angle | 30° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 168" |
| Screen Height | 126" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Glass Beaded |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

