This outlet saver cord keeps your surge strip and UPS outlets from being blocked by bulky AC transformers. It is designed to work with power transformers, computers, monitors, scanners, printers, and other devices that use the 3-pin male-to-female shroud power connector. Plus this heavy duty 18 AWG cord features a fully molded design for maximum durability and long life.
The female connector plugs directly into the device power cable while the male connector plugs into a standard outlet.
- C2G Lifetime Warranty
- Suitable for commercial and industrial applications
- TAA Compliant
- NEMA 5-15p to NEMA 5-15R
- Jacket Rating: SVT
- 125V
- 18 AWG
- 12 Foot Power Extension Cord
- Heavy-duty construction
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 12 ft |
| First End Connector Type | NEMA 5-15R |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin NEMA 5-15R Female |
| Second End Connector Type | NEMA 5-15P |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin NEMA 5-15P Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
C2G 12ft Power Extension Cord - Outlet Saver - 18 AWG - For Transformer, Computer, Monitor, Scanner, Printer - 125 V AC / 10 A - Black - 12 ft Cord Length
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





