Get the performance you demand at a price that makes sense with 9/125 singlemode fiber patch cords from Cables To Go. They provide high bandwidth and transmission rates and support longer distances, but are still cost effective. Perfect for use with today's high speed networks while providing headroom for tomorrow's higher bandwidth requirements.
- Network cable provides secure access to networked data, ensuring swift and dependable connectivity for consistent system performance
- Features fiber optic cable type to deliver high-bandwidth data transmission with minimal signal loss, ensuring optimal performance in network setups
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 6" |
| Shipping Width | 0.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 9/125 µm |
| Cable Length | 32.81 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | ST - Male |
| Connector on First End Details | 2 x ST - Male |
| Connector Type on Second End | ST - Male |
| Jacket Type | Plenum |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







