Cables To Go offers a high-quality fiber optic patch cable designed with ST to ST termination, and is perfect for ethernet, multimedia, or communication applications. The ST connector features a bayonet locking system. The patented Injection Molding Process gives each connection greater durability in resisting pulls, strains and impacts from cabling installs. Each cable is 100% optically inspected and tested for insertion loss before you receive it. The pull-proof jacket design surrounds the popular 62.5/125 multimode fiber.
- Network cable provides secure access to networked data, ensuring swift and dependable connectivity for consistent system performance
- Features fiber optic cable type to deliver high-bandwidth data transmission with minimal signal loss, ensuring optimal performance in network setups
| Brand | |
|---|---|
| Brand | C2G |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.92 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 32.80 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | ST Network - Male |
| Connector on First End Details | 2 x ST Network - Male |
| Connector Type on Second End | ST Network - Male |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







