With LC to ST termination, this high quality fiber optic patch cable is specifically designed for fast ethernet, ATM and gigabit ethernet applications. The small LC connectors satisfy the need for higher port density both in the telecom room and the work area, and offer twice the port density of traditional SC and ST fiber connectors. The LC connector with its RJ-style latch clip design is easy to engage and disengage, and gives each connection greater durability in resisting pulls, strains, snags, and impacts during cabling installs and maintenance. The ST connector features a bayonet locking system.
The patented injection molding process provides each connection greater durability in resisting pulls, strains and impacts from cabling installs.
Each cable is 100% optically inspected and tested for insertion loss before you receive it. A pull-proof jacket design surrounds the popular 62.5/125 multimode fiber, immune to electrical interference.
- Offers dependable network connectivity for stable performance, supporting uninterrupted operations and consistent data flow across connected systems
- Features fiber optic cable type to deliver high-bandwidth data transmission with minimal signal loss, ensuring optimal performance in network setups
- Molded feature enhances usability and operational efficiency, providing reliable performance and simplifying everyday connectivity tasks
- ST Network - Male delivers stable signal routing to network devices for uninterrupted communication and system integration
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 9" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.56 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 62.5/125 µm |
| Cable Length | 32.81 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | ST Network - Male |
| Jacket Type | Plenum |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |



