Make your work environment more flexible and efficient. This heavy duty 18 AWG cord is designed to work with monitors, scanners, printers, and other devices that use the 3-pin male-to-female shroud power connector. Plus it features a fully molded design for maximum durability and long life.
The female connector plugs directly into the device while the male connector plugs into another power cord.
- C2G Lifetime Warranty
- TAA Compliant
- C13 IEC to C14 IEC
- SVT-Rated Jacket
- 125V
- 18AWG
- 10' Monitor Power Extension Cable
- 3-pin male-to-female shroud power connector
- 10 Foot Computer Power Extension Cord
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C14 Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Gauge | 18 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
C2G 10ft Power Extension Cord - 18 AWG - IEC320C14 to IEC320C13 - Female - Male - 10ft - Black
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







