The Standard Speed HDMI to Micro HDMI Cable with Ethernet is perfect for connecting a smartphone, tablet, or other mobile devices to an HD display for home theater and desktop applications or any other Micro HDMI applications requiring high speed HDMI features and video resolutions up to 1080p (1920 x 1080) at 60Hz.
This Standard Speed HDMI to Micro HDMI Cable offers many features like 3D video, deep color, Dolby® True HD, DTS-HD Master Audio, and up to 32 audio channels for a multi-dimensional immersive audio experience. All these features will catch the attention of the audience, providing a more realistic video experience.
This Standard Speed HDMI to Micro HDMI Cable supports the updated library of Consumer Electronic Control (CEC) commands, allowing communication between devices connected through the HDMI ports. The Ethernet capabilities of the cable allow for Ethernet-enabled HDMI devices to access interactive online content or update device firmware. The gold plated connectors on the cable allow for better shielding, increased electrical conductivity, and durability. Lastly, this fully-functional, high bandwidth cable has been tested to perform at industry standards and is backed by a lifetime warranty.
- Provides robust audio and video support for uninterrupted playback, combining durability with high-quality signal transmission
- Includes HDMI/Micro HDMI connector design for reliable audio and video integration, supporting consistent performance across multiple devices
- Gold connector plating enhances durability and maintains smooth performance for consistent signal transmission and long-term usability
- x.v.Color feature ensures dependable operation and improved usability, delivering consistent performance for everyday connectivity needs
- Features Micro HDMI 1.4 Type D Digital Audio/Video - Male connector for a smooth and hassle-free setup with an audio/video device, ensuring stable connectivity every time
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.75" |
| Shipping Width | 6" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.33 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 10 ft |
| Cable Type | HDMI/Micro HDMI |
| Connector Type on First End | HDMI 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | Micro HDMI 1.4 Type D Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x Micro HDMI 1.4 Type D Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |







