This High Speed HDMI to Mini HDMI Cable with Ethernet supports all HDMI 2.0 features and is perfect for connecting a smartphone, tablet or other mobile device to an HD display for home theater or desktop applications. The Ethernet capabilities of the cable allow a user to connect multiple Ethernet enabled HDMI devices through a single Ethernet connection for accessing interactive online content or updating device firmware.
Experience the latest HDMI features including:
- 4K@50/60, (2160p), which is 4 times the clarity of 1080p/60 video resolution
- 3D video, Deep Color and x.v. Color
- Dolby® True HD, DTS-HD Master Audio and up to 32 audio channels for a multi-dimensional immersive audio experience
- Up to 1536kHz audio sample frequency for the highest audio fidelity
- Simultaneous delivery of dual video streams to multiple users on the same screen
- Simultaneous delivery of multi-stream audio to multiple users (up to 4)
- Support for the wide angle theatrical 21:9 video aspect ratio
- Dynamic synchronization of video and audio streams
- CEC extensions for control of consumer electronics devices through a single control point
- HDMI Ethernet Channel technology and provides a bidirectional Ethernet communication at 100 Mbit/s
- C2G Lifetime Warranty
- Supports 32 audio channels for an immersive audio experience
- 10 ft / 10 foot / 10' / 10 Feet
- Audio / Video Cable
- HDMI M to HDMI Mini M Cable
- Supports resolutions up to 4K (4096 X 2160) at 60Hz
- 10ft High Speed HDMI to Mini HDMI Cable with Ethernet
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.25" |
| Shipping Width | 5.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.90 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 10 ft |
| Cable Type | HDMI |
| Connector Type on First End | HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | Mini HDMI 2.0 Type C Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x Mini HDMI 2.0 Type C Digital Audio/Video - Male |
C2G 10ft 4K HDMI to HDMI Mini Cable with Ethernet - High Speed - 60Hz - M/M - 10 ft HDMI A/V Cable for Audio/Video Device, Smartphone, Tablet, Desktop Computer - First End: 1 x HDMI Male Digital Audio/Video - Second End: 1 x HDMI (Mini Type C) Male Digital Audio/Video - Supports up to 3840 x 2160
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

