The HDMI HDBaseT + RS232 and IR over Cat Extender Single Gang Wall Plate Transmitter - 4K 60Hz allows a 4K HDMI source to be extended up to 130ft to a 4K display using a single Cat6a Ethernet cable. This transmitter is an ideal part of an HDBaseT solution where HDMI video and audio in conference rooms, classrooms, lecture halls, and many other installation needs are far beyond the length limitations of standard HDMI cabling.
This transmitter extends HDMI over a single Cat5e, Cat6, or Cat6a network patch cable. Extend 4K HDMI up to 115 feet and 1080p up to 230 feet using a Cat5e or Cat6 cable. For longer 4K distances, extend 4K HDMI up to 130 feet using a Cat6a cable.
Note:Ensure a solid, reliable connection between the 4K HDMI HDBaseT Extender and critical equipment. We suggest using HDMI Cables with gripping connectors that provide greater port retention than standard HDMI connectors.
Note: Stranded Cat5e/6/6a patch cables may be used for HDMI extension applications up to 230ft. Shielded, solid conductor Cat6 or HDBaseT Certified Cat6a network cabling is recommended for applications where the category cable must be coiled, is run near other high-frequency signaling cables, or in high EMI/RFI environments.
- Video Extender Transmitter is all you need for dependable and productive audio/video transmission
- HDMI in allows convenient transfer of content and data to video extender transmitter to ensure maximum dependability
- Twisted pair media type helps minimize electromagnetic radiation and it also effectively resist external interference
- 1 input devices supported for maximum productive usability
- 230 ft maximum operating distance for reliable coverage and maximum portability
- 4K UHD graphics mode provides optimal video output with remarkable picture clarity
- Wall Plate form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K UHD |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 6.35 oz |
| Form Factor | Wall Plate |
| Transmitter Depth | 1.78" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 6.35 oz |
| Transmitter Height | 4.16" |
| Transmitter Width | 1.77" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 230 ft |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 7 |









