- Good power efficiency and comparatively light weight
- 2.25 A current enables your device recharge quickly
- 45 W maximum output power for optimal performance with maximum feasibility
- AC Adapter provides a convenient and easy charging solution for your notebook with maximum usability
- Delivers constant 20 V DC for smooth functioning & charging of the device
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Battery Technology |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Multiple Power Tips | Yes |
| Universal Adapter | Yes |
| Output Voltage | 20 V DC |
| Maximum Output Current | 2.25 A |
| Maximum Output Power | 45 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Battery Technology, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
BTI GX20L23044-BTI AC ADAPTER 19V 45W - Compatible Models Lenovo N22 Winbook 80S6 N22 Chromebook 80SF N22-20 Touch Chromebook 80VH N23 80UR N42-20 Chromebook 80US N42-20 Touch Chromebook 80VJ
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

