The Brother Workhorse MFC-EX670W Enterprise Color Laser All-in-One Printer is designed for how work now works - providing enterprise-level performance, advanced security features, and bold color output in a compact footprint that is ideal for mid to large-sized workgroups. This high-performance all-in-one printer helps to increase productivity with fast print speeds up to 42ppm.(1) Offers built-in value with included super high-yield toner cartridges and a low total cost of ownership by using Brother Genuine TNE80 super high-yield replacement toner cartridges. Triple Layer Security features help to limit document and device access and protect against network intrusions. Offers a large standard paper capacity that is scalable as your business needs grow. A large capacity auto document feeder provides fast, two-sided scanning to a variety of destinations including cloud services,(2) while a 7" color touchscreen display allows for the creation of customized workflows. The MFC-EX670W also offers flexible connectivity with built-in Gigabit Ethernet and dual band (2.4GHz / 5GHz) wireless networking, plus convenient printing from and scanning to mobile devices.(3) Disclaimers: 1. Based on one-sided printing. Change from default setting required. 2. Requires an Internet connection and an account with desired service. 3. Requires connection to a wireless network.
- Fast business color printing. Delivers the fastest color laser print speeds ever from Brother - up to 42ppm(1) in both simplex and duplex to help increase workgroup productivity.
- Create professional business documents. Features the boldest laser color output ever from Brother with vivid color and sharp black output for the professional results your reports, brochures, presentations, and other important business documents require.
- Lifetime value. Offers built-in value with included Brother Genuine super high-yield toner cartridges for 15,000 pages black and 12,000 pages each color.(4) Delivers the lowest laser color cost per page ever from Brother by using the Brother Genuine TNE80 super high-yield replacement toner cartridges.
- Advanced security features. Equipped with Triple Layer Security features to help safeguard your network, keep your devices secure, and protect documents in transit to and from print devices. Includes an integrated NFC card reader for easy badge authentication, as well as Secure Print+ f
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brother Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 7" |
| Touchscreen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Connectivity Technology | Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Maximum Color Print Speed (pp | 42 |
| Recommended Monthly Print Vol | 15000 |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 42 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Wireless Print Technology | Brother Mobile Connect |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Copy Color | Color |
| Copier Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Scanner Type | Flatbed/ADF |
| Fax Color | Color |
| Media Handling | 1 x Multipurpose Tray 100 Sheet Capacity |
| Media Type | Recycled Paper |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Media Size | Executive |
| Standard Input Media Capacity | 620 sheets |
| Duty Cycle | 150000 |
| First Print Speed | 10 Second Monochrome |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 600 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 89.6°F (32°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |



















