- Print barcode labels, shipping labels, and more at up to 7 inches per second print speed to increase efficiency
- 300dpi thermal print technology delivers high-resolution prints, even for small fonts
- Up to 450m ribbon capacity to support higher volume printing
- Ethernet/LAN connectivity lets you share the printer between multiple users and manage remotely
- Allow basic user control with the 2-key, 4-icon LED control panel
- Explore field upgradeable options to customize your printer, including Wi-Fi®, label cutter, and label peeler
- Make integration easy with WMS and ERP compatibility and a full suite of included emulations, SDKs, and drivers
- Get the confidence of a 2-year Premier Limited Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brother Industries |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 MB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4.7" |
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Host | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Optional Connectivity | Wireless LAN |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Maximum Color Print Speed | 7 lpm |
| Print Color Capability | Color |
| Media Sensor | Ribbon Encode Sensor |
| Language Emulation | DPL |
| Media Type | Shipping Label |
| Maximum Roll Diameter | 8" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 4.21" |
| Maximum Label Width | 0.79" |
| Media Thickness | 11 mil |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 3.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











