The Brother TJ-4020TN industrial label printer offers performance you can rely on when keeping up with increasing demand.
The high-volume thermal label printer has been designed to ensure minimal downtime and maximum productivity through fast print speeds, large ribbon capacity and in-built durability.
With ZPL2 emulation compatibility and multiple connectivity options, the TJ-4020TN has been built with you in mind.
- Print barcode labels, shipping labels, and more at up to 10 inches per second print speed to increase efficiency
- 203dpi thermal print technology for top quality
- Up to 450m ribbon capacity to support higher volume printing
- Ethernet/LAN connectivity lets you share the printer between multiple users and manage remotely
- Allow basic user control with the 2-key, 4-icon LED control panel
- Explore field upgradeable options to customize your printer, including Wi-Fi®, label cutter, and label peeler
- Make integration easy with WMS and ERP compatibility and a full suite of included emulations, SDKs, and drivers
- Get the confidence of a 2-year Premier Limited Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brother Industries |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Host | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Optional Connectivity | Wireless LAN |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 10 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Barcode Symbology Supported | CODABLOCK F Mode |
| Language Emulation | DPL |
| Media Type | Shipping Label |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.21" |
| Maximum Label Width | 4.72" |
| Maximum Print Length | 83.33 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Power Adapter Included | Yes |
| Cables Included | USB |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











