Crop function
Ideal for creating shipping labels. Your A4 dispatch document is scanned and the barcode information is automatically processed. Individual labels are then printed from your TD-4520DN desktop label printer.
Seamless integration
To support integration, many printer command languages are supported. Including ZPL II emulation, Raster, CPCL emulation enabling integration into legacy systems.
Print from your Windows PC
Create customer labels using Brother P-touch Editor. Easily add your company logo or select from hundreds of built-in images, symbols, barcodes and frames. Also, link to excel data to batch print labels.
Network connectivity
Sharing the TD-4520DN is simple with the integrated network port. Increase your teams productivity with this network desktop label printer. Many users can share the printer in a variety of locations.
- Print 4-inch barcodes, shipping labels, tags, and more with up to 6 inches per second print speed
- 300dpi direct thermal print technology delivers high quality resolution
- Connect easily with USB 2.0 and Ethernet Lan serial interfaces
- Increase productivity with optional peeler and cutter accessories
- Drop in and integrate seamlessly with industry-leading WMS systems and ZPL emulation
- Create professional labels with the included P-touch Editor label design software
- Expect unlimited printhead replacements for your Brother desktop printers while under warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brother Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LED |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Maximum Mono Print Speed | 8 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Barcode Symbology Supported | Inteligent Mail Barcode |
| Language Emulation | SBPL |
| Media Type | Tag |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 4.10" |
| Maximum Print Length | 118.11" |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Power Adapter Included | Yes |









