Increasing productivity and reducing costs are priorities in any workplace. And when it comes to label printing, the TD-2D printers combine proven desktop printer performance with new levels of efficiency to help you do more for less.
With a range of specialised features and print resolution of up to 300dpi, the TD-2D is the perfect label printer for retail, healthcare, warehousing, logistics and manufacturing - plus any other sector where you need to be able to print high-quality receipts or labels at your desk or on the move
- High speed printing of up to 152.4mm/sec (6ips)
- Two power options: AC adaptor and optional rechargeable battery
- Easy to connect with USB (Type C) and RS232C1 built in as standar
- Compact and easy to use
- Free professional labelling software
- Customisable with various options (label peeler, cutter, battery)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brother Industries |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory | 64 MB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Display Screen | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB Type C |
| USB Host | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Fonts Included | Utah Condensed Bold |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Maximum Mono Print Speed | 6 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Barcode Symbology Supported | AZTEC |
| Language Emulation | ZPL |
| Peel Facility | Yes |
| Media Type | Wristband |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 2.32" |
| Maximum Label Width | 2.48" |
| Maximum Print Length | 118.11" |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Power Adapter Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















