Print Performance, Meet Affordability
Introducing the next era of four-inch desktop thermal printers from Brother. These precisionbuilt barcode label printers, deliver the right level of performance, quality, and integration at an exceptional value. From inventory and shipping to barcode and shelf labeling- now you can easily and affordably produce the labels you need, with the reliability and support that only Brother delivers.
Introducing the next era of four-inch desktop thermal printers from Brother. These precisionbuilt barcode label printers, deliver the right level of performance, quality, and integration at an exceptional value. From inventory and shipping to barcode and shelf labeling- now you can easily and affordably produce the labels you need, with the reliability and support that only Brother delivers.
- Performance. Up to 8 ips fast print performance matched with compatibility and connectivity options
- Quality. 203 and 300 dpi models print clean, crisp text and accurate scanning barcodes.
- Effortless integration. Easily integrate into existing and future workflows in warehouse or manufacturing.
- Reliable. Backed with an industry leading 2-year Premier Limited Warranty.
- Affordable. Because powerful desktop printing doesn't always come at a price.
- Direct Thermal Printer provides you with all the features that you need to print quickly and easily
- 203 x 203 maximum print resolution (dpi) for better reliance and added usability
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Label Print gives dependable results with maximum productivity
- Save time and money for your business by using one printer for all your employees
- 4.65" maximum label width for dependable, desired results
- 118.11" maximum label length for dependable, desired results
- Supports label media type for maximum feasibility and better accommodation of your requirements
- Direct Thermal Printer with desktop application/usage provides maximum usability with better reliance
- Comes with 256 MB standard memory to make you productive with the direct thermal printer smooth performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brother Industries |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Maximum Mono Print Speed | 203.20 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Media Type | Tag |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 x 203 |
| Maximum Print Width | 4.27" |
| Maximum Label Width | 4.65" |
| Maximum Label Length | 118.11" |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Power Adapter Included | Yes |
| Cables Included | AC |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.