PocketJet 8, 300dpi, 8.5" Width, Thermal Printer with USB C Connectivity/Charging, Wi-Fi/Bluetooth, 2 Year Premier Warranty (Printer only, requires DC power or optional battery, USB cable, and printing supplies)
Main Features
- Fast, full-page mobile printing - up to 13.5 pages per minute.
- Prints on a variety of 8.5" wide thermal media.
- Small and light weight makes it easy to grab and go.
- Optional long-life Li-Ion battery prints up to 600 pages on a single charge available for purchase.
- Compact size - fits in places where space is limited.
- Ultra-lightweight...only 1.3 lbs including the battery.
- Compact and Fast 8.5" Wide Mobile Printing
- Bluetooth, MFI, Wi-Fi/Direct, AirPrint Windows Drivers, USB C Communications/Charging, Windows Drivers, SDKs, & Emulations
- Optional Battery, Consumables and Carrying/Mounting Cases
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brother Industries |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory | 64 MB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Connectivity Technology | Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Host | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Recommended Use | Label Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Maximum Mono Print Speed | 3 in/s |
| Wireless Print Technology | Mopria |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Cutter | Yes |
| Barcode Symbology Supported | EAN-13 (JAN13) |
| Media Sensor | Out Of Paper Sensor |
| Language Emulation | ZPL II |
| Media Type | Die-cut Label |
| Media Size | Legal |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 8 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature | 50°F (10°C) - 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | 68°F (20°C) - 140°F (60°C) |
| Operating Relative Humidity | 20% - 80% |
| Storage Relative Humidity | 20% - 80% |
| Energy Star | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Cables Included | USB |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















