Compact and built for working in tight spaces, the PT-E720BT makes hands-free label printing at the point of application simple. Print industrial labels from your phone with the Pro Label Tool app1. Choose a label design or template, import Excel or database data2, and send to print via Bluetooth® wireless connectivity. Attach the battery-powered printer to your belt, ladder, or rack with optional accessories3 to stay hands-free. Use standard micro-USB to charge the long-lasting battery or connect to a PC to design and print with P-touch Editor4. The PT-E720BT is portable labeling that stays out of the way and delivers ~1 inch durable, professional labels that stay in place over time.
- Wide-range, Durable Output: Label small to mid-size jobs and MAC industrial projects with durable laminated labels from ~1/4in to ~1in
- Design and Print Wirelessly from your Phone: Design labels from your mobile device on the Pro Label Tool app1 and print labels wirelessly with convenient Bluetooth connectivity
- Print Hands Free: Free up your hands to work in tight spaces with optional accessories to wear the printer from a belt, mount to a steel shelf or rack, hook to a ladder and more
- Built for Industrial Pros: Use pre-built templates to create cable wrap, cable flag, patch panel, punch block labels and more plus add QR codes & other barcodes
- Efficient and Accurate: Use your Excel or database files2 to print quickly from existing work
- From office to field: Build label files in P-touch Editor4 and share with field teams to print from the Pro Label Tool app1 for seamless workflow.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brother Industries |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 1750 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Power Source | DC |
| Maximum Power Consumption | 100 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Fonts Included | System font |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Recommended Use | Label Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Barcode Symbology Supported | QR Code |
| Language Emulation | Raster |
| Media Type | Adhesive Tape |
| Media Size | 0.14" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 180 |
| Maximum Print Width | 0.71" |
| Maximum Label Width | 0.94" |
| Maximum Print Length | 39.37" |
| Maximum Label Length | 39.37" |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |







