White, non-coated 2.625in x 2.125in direct thermal die-cut paper labels perforated roll are ideal for everyday use and graphic clarity. These labels feature limited environmental resistance and are excellent in a variety of normal workday applications. Up to 7 years archive life. 4 in outer diameter, 1in core, 1586 labels per roll, 8 rolls per case.
For use with TD 2 and TD 4 printer series and Brother Industrial Printer TJ4010TN, TJ4020TN, TJ4120TN, TJ4021TN and TJ4121TN.
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Comes in white color to offer a more classy and stylish look with maximum usage convenience
- Roll multipurpose label format for reliable usage with maximum productivity
- Made with durable material
- Compatible with direct thermal printer
- Perforation makes detaching/peeling easy
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brother Industries |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Width | 2 1/8" |
| Label Length | 2 5/8" |
| Core Diameter | 1" |
| General Features | |
|---|---|
| Printable | Yes |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Total Number of Labels | 12688 |
| Number of Labels per Roll | 1586 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Label Format | Roll |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





