White, 4in x 6in direct thermal, top-coated die-cut perforated labels with gap on continuous roll offering enhanced image protection for challenging environments. Permanent, acrylic adhesive adheres well to a wide range of substrates and performs well at low temperatures.
5in outer diameter, 1in core, 460 labels per roll, 8 rolls per case. For use with TD 4 and Brother Titan Industrial Printer Series.
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Comes in white color to offer a more classy and stylish look with maximum usage convenience
- Roll multipurpose label format provides dependable labeling usage with maximum efficiency
- Made with a high quality Paper
- Compatible with direct thermal printer
- Permanent Acrylic adhesive type for better usability and increased efficiency
- Die-cut feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brother Industries |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Width | 4" |
| Label Length | 6" |
| Core Diameter | 1" |
| Appearance | |
|---|---|
| Finishing | Matte |
| General Features | |
|---|---|
| Attachment Method | Adhesive |
| Printable | Yes |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Total Number of Labels | 3680 |
| Number of Labels per Roll | 460 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Label Format | Roll |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



