Visually communicate safety chemical safety information with these Die-Cut multi-color diamond 4in x 6in labels. Designed to last up to 5+ years indoor or outdoors, these labels are UV, chemical and smear resistant.
3mm thick, 5in outside diameter, 1in core, 200 labels per roll. For use with TD-4750TNWBCS and BMSLPR03 Black Resin Ribbon.
- NFPA Label is the single answer to all your desired labeling needs
- Comes in white color to better suit your labeling needs and offer reliance
- Roll nfpa label format for reliable usage with maximum productivity
- Made with a high quality Vinyl
- Die-cut feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brother Industries |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Width | 4" |
| Label Length | 6" |
| Core Diameter | 1" |
| Appearance | |
|---|---|
| Printed Design/Pattern/Texture | Diamonds |
| General Features | |
|---|---|
| UV Resistant | Yes |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Number of Labels per Roll | 200 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Label Format | Roll |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.