Combine GHS and NFPA standards in one label. With all the colors and red diamonds you need pre-printed for you, simply fill in the required information and black out unnecessary pictograms in the LabelSuite™design software and print in black on this 3in x 5in die-cut label. Lasts 5+ years in outdoor or indoor environments.
3mm thick, 5in outside diameter, 1in core, 250 labels per roll. For use with TD-4750TNWBCS and BMSLPR03 Black Resin Ribbon.
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Comes in white color to offer a more classy and stylish look with maximum usage convenience
- Roll multipurpose label format provides optimal labeling convenience with added usability
- Made with durable material
- Label works with thermal transfer printer
- Pre-printed feature for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brother Industries |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Width | 3" |
| Label Length | 5" |
| Core Diameter | 1" |
| General Features | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Total Number of Labels | 250 |
| Number of Labels per Roll | 250 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Label Format | Roll |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

