Visually communicate safety chemical safety information with these Die-Cut multi-color diamond 3in x 5in labels. Designed to last up to 5+ years indoor or outdoors, these labels are UV, chemical and smear resistant.
3mm thick, 5in outside diameter, 1in core, 200 labels per roll. For use with TD-4750TNWBCS and BMSLPR03 Black Resin Ribbon.
- Ideal for long-life label applications
- Comes in white color to match your style and theme
- Roll nfpa label format for reliable usage with maximum productivity
- Made with durable material
- Label works with thermal transfer printer
- Die-cut feature for better reliance and usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brother Industries |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Width | 3" |
| Label Length | 5" |
| Core Diameter | 1" |
| General Features | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Total Number of Labels | 200 |
| Number of Labels per Roll | 200 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Label Format | Roll |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

