Print crisp and clean professional labels in all atmospheric conditions with ESD labels. These 3in wide continuous ESD labels help eliminate static challenges that can result in visual voids or dots ("triboelectric charging") in printed text and graphics when labeling in low-humidity or static prone environments. Ideal for use on electrically sensitive components in manufacturing and other equipment.
3mm thick, 5in outer diameter, 1in core, 50ft per roll. For use with TD-4750TNWBCS and BMSLPR03 Black Resin Ribbon.
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Comes in white color to better suit your labeling needs and offer reliance
- Comes in rectangle shape for a sophisticated and trendy look and usage
- Roll multipurpose label format provides dependable labeling usage with maximum efficiency
- Label works with thermal transfer printer
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brother Industries |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Width | 3" |
| Label Length | 50 ft |
| Core Diameter | 1" |
| Label Diameter | 5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Label Format | Roll |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

