Tested and approved for leaded and non-leaded reflow and wave solder, the topcoat of this continuous 2in polyimide label dissipates static properties. Last 5+ years in outdoor and indoor environments with low outgas, permanent, pressure sensitive adhesive. Ideal for electrical labeling including high-density barcoding and alphanumeric identification of circuit boards.
2mm thick, 5in outside diameter, 1in core, 125ft per roll. For use with TD-4750TNWBCS and BMSLPR03 Black Resin Ribbon.
- Multipurpose Label is the single answer to all your desired labeling needs
- Comes in white color to offer a more classy and stylish look with maximum usage convenience
- Comes in rectangle shape to better meet your needs
- Roll multipurpose label format provides optimal labeling convenience with added usability
- Made with durable material
- Label works with thermal transfer printer
- Designed to provide excellent adhesive solution for your applications
- Pressure Sensitive feature for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brother Industries |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Width | 2" |
| Label Length | 125 ft |
| Core Diameter | 1" |
| Label Diameter | 5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| General Features | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Format | Roll |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

