With specially formulated adhesive made to stay adhered to greasy and grimy surfaces, oily surface labels even stick to plastics covered in oily material or dirt and last 5+ years. Ideal for use in dirty work environments and difficult to clean surfaces.
2in wide, 3.2mm thick, 5in outer diameter, 1in core, 100ft per roll. For use with TD-4750TNWBCS and BMSLPR03UC Black UL Premium Resin Ribbon.
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Comes in white color to offer a more classy and stylish look with maximum usage convenience
- Roll multipurpose label format provides dependable labeling usage with maximum efficiency
- Made with a high quality Polyester
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brother Industries |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Width | 2" |
| Label Length | 100 ft |
| Core Diameter | 1" |
| Label Diameter | 5" |
| General Features | |
|---|---|
| Attachment Method | Adhesive |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Label Format | Roll |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

