Designed for customized printing of messages and warnings is tested and made to endure and outlast extreme heat and acidic chemicals. This 2in wide white continuous label supply is UL 969 (ANSI 969) approved with permanent pressure-sensitive adhesive and resistance to mild acids, alkalis and salt solutions.
2.8mm thick, 5in outer diameter, 1in core, 100ft per roll. For use with TD-4750TNWBCS and BMSLPR03UC Black UL Premium Resin Ribbon.
- Chemical Label offers maximum usage efficiency and convenience
- Comes in white color to better suit your labeling needs and offer reliance
- Comes in rectangle shape for your convenience and ease of usage
- Roll chemical label format provides optimal labeling convenience with added usability
- Compatible with thermal transfer printer
- Designed to provide excellent adhesive solution for your applications
- Ideal for industrial applications
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brother Industries |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Width | 2" |
| Label Length | 100 ft |
| Core Diameter | 1" |
| Label Diameter | 5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Format | Roll |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

