Keep laptops secure, charged and up to date. This rugged Link® Cart is equipped with Ethernet cables, dedicated space for a rack-mount network switch, and two fans for cooling. This cart makes it easy for IT administrators to push updates to all devices simultaneously.
- A perfect companion for easy mobility
- Built to handle heavy-duty loads effortlessly, supporting up to 172 lb
- Notebook is an excellent choice to safely handle notebook with added mobility
- Red color gives a classy look and complements to the decor
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Bretford Manufacturing |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 15" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Source | AC (Alternating Current) |
| Maximum Load Capacity | 172 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Caster Size | 5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Number of Casters | 4 |
| Total Number of Shelves | 2 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Bretford Manufacturing, Inc |
| Number of Devices Supported | 24 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.