The Bretford Link® Cart, manufactured in the USA, has been designed to house a network switch for bulk device updates. This laptop charging cart with network connectivity can also hold up to 32 devices, ensuring enough space for all your laptops.
- NETWORK READY: Crafted to accommodate a 19-inch network switch, this unit is optimized for hassle-free device connectivity.
- BUILT TO LAST: Our laptop charging cart with network connectivity reflects the highest standards of American craftsmanship.
- READY TO USE: Each unit is ready for immediate use as we deliver the cart fully assembled. Pre-wired options are also available.
- SIZE MATTERS: This laptop charging cart with ethernet is compatible with laptops up to 15 in and supports up to 32 devices.
- Temperature Management: Equipped with dual cooling fans, this laptop charging cart with network connectivity effectively prevents devices from overheating, ensuring optimal performance and longevity.
- Easy Access: The rear doors facilitate convenient access to the networking and cabling section, ensuring hassle-free maintenance and setup.
- Intelligent Power: The laptop charging cart with ethernet is equipped with a power management system that continually assesses device power needs, prioritizing those requiring the mos
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Bretford Manufacturing |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 15" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Source | AC (Alternating Current) |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Caster Size | 5" |
| Slot Width | 1.40" |
| Slot Depth | 15.50" |
| Slot Height | 11.90" |
| Appearance | |
|---|---|
| Number of Casters | 4 |
| Total Number of Shelves | 2 |
| Security | |
|---|---|
| Locking Storage | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Bretford Manufacturing, Inc |
| Number of Devices Supported | 24 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

