Keep Chromebooks, laptops and tablet charged and ready to go. The CUBE Transport® Cart offers the same trusted CUBE family quality in a new open, mobile design.
- Simple Open format design charges up to 30 45W devices. The compact footprint allows it to be stored almost anywhere.
- BUILT TO LAST Each unit is fully welded. Designed and built in the USA.
- READY TO USE The Cube Transport Charging Cart comes fully assembled ready for wiring.
- CABLE BOSS™ Bretford's unique cord management system that enables a quick and convenient wiring method while keeping cords securely organized.
- Convenient Cable Management The Cable Boss™ cord management system provides notched hooks that make it easy to organize cables and position cords neatly above devices.
- Full Rate Charging Provides simultaneous maximum charging to each device.
- Industrial Grade 5 in. wheels with locking casters.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Bretford Manufacturing |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 13" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Source | AC (Alternating Current) |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Wheel Size | 5" |
| Slot Width | 1.40" |
| Slot Depth | 13.75" |
| Slot Height | 10.50" |
| Appearance | |
|---|---|
| Number of Casters | 4 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Bretford Manufacturing, Inc |
| Number of Devices Supported | 30 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.