Keep Chromebooks, laptops and tablets charged and ready to go. The CUBE Toploader™ Cart features a top-access configuration with a soft-close lid providing easy access to devices while putting safety first.
- ERGONOMIC DESIGN:Built in handle with top-loading configuration can support up to 40 laptops, Chromebooks or tablet devices.
- BUILT TO LAST:Each unit is fully welded. Designed and built in the USA.
- READY TO USE:The CUBE Toploader Charging Cart comes fully assembled and ready to load.
- CABLE BOSS™:Bretford's unique cord management system that enables a quick and convenient wiring method while keeping cords securely organized.
- Smart Agile Power:Digital cycle timer rotates charging to each shelf every 10 minutes, ensuring a safe charge.
- Convenient Cable Management:The Cable Boss™ cord management system provides notched hooks that make it easy to organize cables and position cords neatly above devices.
- Adapter Storage:Lockable panel conceals adapters safely below devices.
- Industrial Grade:5 in. wheels with locking casters.
- Security:3- point locking door and padlock.
- Safe Soft Close:Equipped with gas struts for open and close.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Bretford Manufacturing |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 14" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Source | AC (Alternating Current) |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Caster Size | 5" |
| Slot Width | 1.24" |
| Slot Depth | 10" |
| Slot Height | 13" |
| Appearance | |
|---|---|
| Number of Casters | 4 |
| Security | |
|---|---|
| Locking Storage | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Cable Management | Yes |
| Manufacturer | Bretford Manufacturing, Inc |
| Number of Devices Supported | 40 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



