The CUBE Cart®Slim is designed for maximum convenience with efficient smart charging, large storage capacity, and secure device protection in one sleek, dependable cart. Store up to 42 devices with confidence, our Power Manager smart charger ensures they're all charged quickly and ready when you need them.
Efficient Footprint
Save valuable space in your classroom or office with a smaller footprint that still delivers full storage capacity.
Smart Charging options
Choose from different power management options to get the fastest charging for your devices.
Personalize Your Pre-Wired Charging Cart
Select from our palette of 16 vibrant colors and customize your pre-wired charging cart by adding your unique logo.
- Ergonomic Design:
- The built-in handle allows for easy maneuverability without sacrificing storage space.
- Built to Last:
- All our mobile charging carts are fully manufactured in the United States.
- Ready to Use:
- The CUBE Cart® Slim arrives pre-assembled and ready for wiring at the time of delivery.
- Cable Boss®:
- Our distinctive cable management system facilitates a quick and hassle-free wiring process, while ensuring that cables remain well organized and secure.
- Large Capacity:
- The CUBE Slim holds up to 42 devices, providing you with all the storage you need in one sleek, dependable cart.
- 270° Doors:
- The doors fold completely flat against the cart when open, ensuring they do not obstruct pathways or other workspace areas.
- Improved Safety:
- The CUBE Slim comes with a 3-point locking system so you can confidently store your devices, knowing they are well-protected within our cart.
- Cable Boss® (Enhanced):
- Our distinctive cable management system makes wiring quick and hassle-free while keeping cables o
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Bretford Manufacturing |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Source | AC (Alternating Current) |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Slot Width | 1.10" |
| Slot Depth | 17" |
| Slot Height | 10" |
| Appearance | |
|---|---|
| Number of Casters | 4 |
| Security | |
|---|---|
| Locking Storage | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Bretford Manufacturing, Inc |
| Number of Devices Supported | 42 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |